fbpx
Dub 23, 2019
555 Zhlédnutí
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu zasahovali v Uhříněvsi

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu zasahovali v Uhříněvsi

Napsal/a

Vážení občané Městské části Praha 22,

tímto bych Vás rád informoval za Krajské ředitelství Policie ČR prostřednictvím Aktuálně 22 o vyřešení únosu malé Sofie, ke kterému došlo v Uhříněvsi.

Celá událost má šťastný konec. Kolem šesté hodiny ráno jsme od rakouských kolegů obdrželi informaci, že se pětiletou dívenku i její matku podařilo vypátrat na letišti ve Vídni.

Dívenka je zdráva a v pořádku. Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu dělají vše proto, aby se holčička vrátila co nejdříve ke svým blízkým do České republiky.

Šťastnému konci ale předcházel veliký kus práce jak kriminalistů čtvrtého policejního obvodu, tak jejich kolegů napříč celou republikou, včetně policistů Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR.

Na základě oznámení o únosu, které jsme přijali včera, přibližně ve tři čtvrtě na jednu odpoledne, začali detektivové pátrači okamžitě konat. Prostřednictvím operačních středisek jednotlivých krajů a policejního prezídia se informace o únosu pětileté holčičky dostala v nejkratším možném čase ke všem policistům v celé ČR.

O události jsme prostřednictvím jednotlivých center mezinárodní policejní spolupráce informovali i policisty v zemích, sousedících s Českou republikou. Na základě průběžných zjištění totiž vyvstalo podezření, že by matka mohla chtít svou dceru odvézt z republiky.

Díky výborné operativně pátrací činnosti se pražským kriminalistům dařilo poměrně rychle zjišťovat, na kterých místech v ČR by se matka s unesenou dcerou mohla skrývat. A těchto míst nebylo vskutku málo. V tomto směru můžeme hovořit o několika desítkách adres jak v Čechách, tak na Moravě, ale i ve Slezsku.

A všechna tato místa bylo nutné prověřit. Proto vyjíždělo v různých regionech v jeden okamžik na různé adresy i několik desítek policistů.

Okamžitá distribuce průběžných zjištění všem policistům v republice a profesionální koordinace všech policejních činností měly za poměrně krátkou dobu hmatatelný výsledek. Již v pozdní odpoledne totiž kriminalisté ze čtyřky věděli, kdo jsou osoby podílející se na únosu malé holčičky.

K vypátrání a zadržení prvního z únosců přispěl velkou měrou pozorný občan, který kolem osmnácté hodiny zaznamenal pohyb vozidla únosců na dálnici D1. Dotyčný na nic nečekal a okamžitě o tomto vyrozuměl tísňovou linku 158. Policisté pak dvacetiletého muže zadrželi na parkovišti jedné z benzinových čerpacích stanic na kilometru 95 ve směru do Prahy. Bohužel byl v danou chvíli již ve vozidle sám.

Druhého, jednačtyřicetiletého muže, který se také na celé události podílel, zadrželi tamní policisté o tři hodiny později na Krnovsku ve chvíli, kdy přijel vlakem na nádraží. Muž byl poměrně překvapen, neboť nečekal, že by byl vypátrán tak rychle.

Vůči oběma těmto zadrženým zahájil vyšetřovatel úkony trestního řízení pro trestný čin únos, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Oba muži skončili po zadržení v policejní cele, kdy bude vyšetřovatel vůči oběma s největší pravděpodobností, po provedení všech procesních úkonů, podávat podnět k návrhu na uvalení vazby.

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu v tuto chvíli i nadále celou událost prošetřují, kdy ve spolupráci s kolegy z Odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezídia ČR provádí úkony směřující k vydání zadržené matky z Rakouska do ČR.

Z dosavadních zjištění vyplývá, že únos dívenky byl plánovaný a organizovaný. Kriminalisté budou také zjišťovat, zda se na celé události nepodílely ještě další jiné osoby.

V závěru mi dovolte poděkovat všem, kdo se aktivně podílel na řešení tohoto případu, tedy i spoluobčanům a Aktuálně 22 za poskytnutí mediálního prostoru.

por. Mgr. Tomáš Hulan, tiskový mluvčí KŘP hlavního města Prahy

Štítky k článku:
· ·
Kategorie k článku:
Bezpečnost v MČ Praha 22

Komentáře nejsou a nebudou na Aktuálně 22 povoleny. Děkujeme za pochopení.