fbpx
Bře 18, 2019
1315 Zhlédnutí
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak poznám, že mám nadváhu nebo jsem obézní.

Jak poznám, že mám nadváhu nebo jsem obézní.

Napsal/a

Obezita, nadváha, zdravý životní styl jsou témata probíraná denně v médiích, ať již tištěných či virtuálních.  Pojmům jako rychlé cukry, bílkoviny, zdravé tuky, dostatečná pohybová aktivita, měření složení těla, nutriční poradce rozumí většina populace, ale stále tato osvěta a prevence nestačí. Je nutné nejenom rozumět, ale i konat. Chovat se zodpovědně ke svému tělu (zdraví), aby k nadměrnému nárůstu tukové hmoty nedošlo. Pokud již k onemocnění došlo je potřeba postupnými pro daného člověka snesitelnými změnami váhu a celý životní styl upravit.  Tyto změny musí být komplexní a týkají se nejenom stravy, jídelníčku, pohybové aktivity, ale též životosprávy, duševního zdraví, spánku.  

Pokud se vás nebo někoho z rodiny problém obezity týká, je nutné začít u sebe, v rodině. Spolupráce rodiny je velmi důležitá v terapii obezity u dětí.

Obezita je chronické onemocnění, které není jen problémem kosmetickým, ale především zdravotním. Nadváha a obezita jsou charakterizovány zvýšeným až nadměrným hromaděním tukové tkáně v těle, které vede ke změnám v jednotlivých orgánech.  Tyto změny pak často vedou k zhoršení jejich funkcí.
S rostoucím množstvím tukové tkáně jsou spojena závažná rizika vzniku zdravotních komplikací jako jsou: cukrovka 2.typu, vysoký krevní tlak, srdečně cévní onemocnění, poruchy lipidového spektra, syndrom spánkové apnoe a řada dalších zdravotních komplikací. 

Jak zjistím, zda jsem obézní či mám nadváhu?

K diagnóze obezity je nezbytné stanovení složení těla, tedy obsahu tukové a beztuké tkáně v těle. Důležité je rozložení tukové tkáně v těle. Nejjednodušším, ale velmi orientačním zhodnocením váhy je výpočet BMI, tzv. Body Mass Indexu. Stanoví se z rovnice hmotnost kg/ výška m². Pásma charakterizující hmotnost jsou udána v tabulce.  Tento výpočet však nehodnotí podíl svalové a tukové hmoty, ale hodnotí pouze celkovou hmotnost, nezohledňuje procento tělesného tuku ani jeho rozložení.

BMI

kategorie

<18,5 

podváha

18,5–24,9 

normální rozmezí

≥ 25,0-29,9

nadváha

≥ 30,0 -34,9

obezita 1. stupně

≥ 35,0 -39,9

obezita 2. stupně

40,0 

obezita 3.stupně

S metabolickými a kardiovaskulárními chorobami je spojen zejména centrální typ obezity označován též jako viscerální, abdominální, androidní. Proto používáme v hodnocení také obvod pasu, jehož hodnota dobře koreluje s množstvím nitrobřišního (abdominálního) tuku.

Tab. 2. Vztah obvodu pasu a zdravotního rizika:

Pohlaví

Obvod pasu (cm)

Zdravotní riziko

Muži

92-102

zvýšené

 

> 102

vysoké

Ženy

80-88

zvýšené

 

>88

vysoké

U dětí a mladistvých nejlépe zhodnotí míru nadváhy či obezitu dětský lékař. Pomocí tzv. percentilových grafů lze zhodnotit výšku, váhu dítěte vzhledem k ostatním dětem stejného věku a pohlaví. Křivky v grafech jsou výstupem antropometrického výzkumu a zobrazují normální rozložení tělesných rozměrů u zdravých dětí dle daného věku a pohlaví.

Detailní metodou ke stanovení složení těla je v současnosti bioelektrická impedance – BIA. Přístroje pracující na tomto principu zhodnotí a graficky zpracují množství, procento a rozložení celkového tuku, vody, svalové tkáně našeho těla.  Určí množství rizikového nitrobřišního útrobního tuku a řadu dalších tělesných parametrů.

Tab. 3. Doporučené procentuální zastoupení tělesného tuku u mužů a žen v závislosti na věku:

Věk

do 30let

 30-60let

60+

Ženy

22-26 %

23-30 %

24-32 %

Muži

8-20 %

11-22 %

13-25 %

Předpoklad k ukládání tuku je podmíněn též geneticky. Hlavním viníkem nárůstu je však nevhodná skladba jídelníčku, špatné stravovací návyky, nedostatečná běžná denní a pohybová aktivita, nedostatek spánku.  Často až závažné zdravotní komplikace dovedou pacienty k rozhodnutí svou váhu upravit a začít se starat o své zdraví.  Ať již vlastními silami či s pomocí odborníka je nutné postupovat postupně, aby změny, které uděláme byly trvalé a udržitelné. Věřte tomu, že nikdy není pozdě začít.

MUDr. Jana Vaňková

Výživa ve zdraví i nemoci
www.vyzivavezdraviinemoci.cz

Štítky k článku:
· ·
Kategorie k článku:
Zdravotní péče

Komentáře nejsou a nebudou na Aktuálně 22 povoleny. Děkujeme za pochopení.