Warning: preg_replace(): Compilation failed: escape sequence is invalid in character class at offset 4 in /data/www/13776/aktualne22_cz/www/wp-content/plugins/resume-builder/includes/class.resume-builder-enqueues.php on line 59
Co mi chybí v oblasti kultury v Praze 22? - Aktuálně 22
Bře 6, 2019
399 Zhlédnutí
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co mi chybí v oblasti kultury v Praze 22?

Co mi chybí v oblasti kultury v Praze 22?

Napsal/a

Od roku 1999, tedy 20 let, se pohybuji v oblasti kultury v naší městské části. Zpočátku to externě v redakční radě Uhříněveského zpravodaje. Od 1. července 2002 jsem pak kmenovým zaměstnancem Úřadu městské části Praha 22. Nejprve jsem byl referentem odboru kanceláře úřadu a od dubna 2003 zastávám pozici kurátora Uhříněveského muzea.

Za 20 let „praxe v oboru“ jsem nasbíral řadu zkušeností a čím dál častěji se zamýšlím nad otázkami typu: „Co mi chybí v naší městské části v oblasti kultury?“, „Jak již pořádané akce zlepšit?“ či „Jak na některých z akcí zvýšit návštěvnost?“ Někdo si řekne, je nutné si takové otázky klást?. Myslím si, že ano a to proto, aby nedocházelo k tomu, že se pořádá akce pro akci nebo aby neprobíhaly krásné kulturní akce vyžadující si značné náklady bez účasti občanů.

Za léta praxe jsem si mnohokrát ověřil platnost českého přísloví: „Není na světě ten, aby se zavděčil lidem všem“. Spolu s kolegy jsme uspořádali řadu krásných kulturních akcí, mnohdy doslova „na koleně“ a setkali se s kladnými ohlasy z řad občanů. Bohužel přišla i slova kritiky a odsouzení. Na to si musí člověk pracující s lidmi zvyknout. Musí si zvyknout, že se najde někdo, kdo jeho práci podrobí kritice. Musí se oprostit od toho, že někdy jsou slova vyřčena s úmyslem ublížit. Musí se však naučit o slovech kritiky přemýšlet, protože ve většině jsou myšlena se snahou pomoci či věc vylepšit. Kritik by se pak měl řídit slovy prvního uhříněveského kronikáře Antonína Chvojky, který napsal v úvodu prvního dílu kroniky krásná slova: „Kdo čteš, rozuměj, rozuměje uvažuj, víš-li lépe, ponaprav – ale nehaň!!“ Pro oblast kultury bych je trochu opravil: „Kdo se účastníš, rozuměj, rozuměje uvažuj, víš-li lépe, ponaprav – ale nehaň!!“

Abych se však vrátil k tomu, co mi chybí. Myslím si, že co se týče množství akcí, je dostačující a každý si může vybrat z bohaté nabídky. Co však postrádám, je více dobrovolníků z řad občanů, kteří by pro své spoluobčany kulturní akce připravovali. Za těch 20 let se setkávám s více či méně s těmi stejnými lidmi. Ano, práce v kultuře je podle mého názoru též o dobrovolnictví a ochotě udělat pro společnost něco ve svém volném čase. Proto bych chtěl vyzvat své spoluobčany: Přijďte mezi nás a pomozte nám připravit zábavu a povznesení pro své spoluobčany.

Michal Klich, kurátor muzea 

Štítky k článku:
· ·
Kategorie k článku:
Kultura v MČ Praha 22

Komentáře nejsou a nebudou na Aktuálně 22 povoleny. Děkujeme za pochopení.